Zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa jako zadanie administracji publicznej
5,0
- Autor:
Marta Pomykała
- Wydawnictwo:
Politechnika Rzeszowska
- ISBN:9788379345274
- Format:PDF
40,05 zł
Produkt niedostępny
Zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa to jedno z istotniejszych zadań każdego współczesnego państwa. W Polsce jest ono realizowane przez upoważnione podmioty, zarówno publiczne, jak i prywatne, które tworzą system nazywany administracją bezpieczeństwa państwa. Trzonem tego systemu są organy administracji publicznej, stanowiące dość zróżnicowany i rozbudowany układ. Zróżnicowanie strukturalno-organizacyjne wiąże się również ze zróżnicowaniem w zakresie wykonywanych zadań oraz z odmiennością metod, form i środków działania. Poszczególne podmioty systemu realizują więc odrębne role, które stają się jeszcze bardziej widoczne w sytuacjach kryzysów i nadzwyczajnych zagrożeń o wyjątkowym charakterze. Przekłada się też na dosyć dużą specjalizację całego systemu.
Autorka monografii stara się pokazać różnorodność struktur administracji bezpieczeństwa, zaprezentować zasady organizacyjne tego systemu, a także dokonać kompleksowej analizy zadań z zakresu bezpieczeństwa nałożonych na jednostki administracji publicznej pełniące wiodącą rolę w systemie zarządzania bezpieczeństwem wewnętrznym państwa. Szczególnej uwadze poddana została zmienność tych zadań w różnych momentach, uwzględniono bowiem okres normalnego funkcjonowania państwa, działania podejmowane w sytuacjach kryzysowych, a także po wprowadzeniu stanów nadzwyczajnych oraz stanu epidemii spowodowanej pandemią COVID-19.
Problematyka pracy została ujęta w pięciu rozdziałach. Na wstępie przeprowadzone zostały ustalenia zmierzające do wyjaśnienia pojęcia bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa publicznego państwa, które warunkują specyficzny zakres zadań administracji bezpieczeństwa państwa. W dalszej części znalazły się rozważania na temat administracji bezpieczeństwa i jej roli w procesie zarządzania bezpieczeństwem współczesnego państwa, przy czym wiele miejsca poświęcono analizie poszczególnych zasad organizacyjnych, na których opiera się funkcjonowanie administracji bezpieczeństwa. Zasadniczy przedmiot refleksji naukowej stanowiły natomiast zadania nałożone na poszczególne jednostki należące do tego systemu. W kolejnych podrozdziałach scharakteryzowano i poddano analizie krytycznej zadania Prezydenta RP, naczelnych organów administracji rządowej należących do systemu administracji o właściwościach ogólnych, wojewody jako terenowego organu administracji rządowej oraz organów samorządu terytorialnego.
Zobacz także te ebooki