Zagrożenia dla ludzi i środowiska w gospodarowaniu odpadami. Zapobieganie pożarom przy wytwarzaniu, przetwarzaniu i magazynowaniu odpadów – materiały pokonferencyjne
- ebook , gospodarowanie odpadami, zagrożenia, pożary, Magazynowanie odpadów, odpady niebezpieczne, Państwowa Straż Pożarna
5,0
- Autorzy:
- Wydawnictwo:
FNCE
- ISBN:9788367786096
- Format:PDF
25,00 zł
Produkt niedostępny
Przedstawiamy Państwu zbiór wybranych referatów z konferencji technicznych organizowanych przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, a poświęconych zapobieganiu pożarom miejsc magazynowania i składowania odpadów.
Odpady są zdefiniowane jako „każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany”. Wyróżnia się wiele rodzajów odpadów, a oprócz ich ponownego wykorzystania lub recyklingu, część odpadów jest składowana na składowiskach, ale także termicznie przekształcana w spalarniach.
W XXI wieku nasiliło się w Polsce zjawisko sprowadzania odpadów z zagranicy. Wiele z nich zostało umieszczonych w nielegalnych magazynach bądź złożonych na różnego rodzaju składowiskach. Oprócz zagrożeń związanych ze skażeniami środowiska wynikającymi ze składowania takich odpadów, zaczęły się nasilać pożary tych składowisk. W ostatnich latach w Polsce notuje się ponad 100 pożarów rocznie w miejscach magazynowania odpadów, na składowiskach i wysypiskach śmieci. Ponad 25% z nich to pożary duże i bardzo duże, trwające ponad jedną dobę. Podczas tego typu pożarów do środowiska emitowane są ogromne ilości szkodliwych substancji, takich jak dioksyny, furany, metale ciężkie, chlorowodór czy też cyjanowodór a także wiele innych. Zagrażają one zdrowiu okolicznej ludności oraz strażaków prowadzących działania ratowniczo-gaśnicze. Również z wodami popożarowymi do gleby przedostają się niebezpieczne substancje. Pożary powstają nie tylko na składowiskach, ale również w miejscach przetwarzania i magazynowania odpadów. (...)
Mam nadzieję, że przedstawione referaty będą przydatne w Państwa codziennej pracy, a podejmowane przez nas wszystkich działania zapewnią wzrost bezpieczeństwa – dzięki czemu ilość pożarów odpadów, zagrażających zdrowiu ludzi i środowisku naturalnemu, będzie z roku na rok mniejsza.
Lech Janiak – Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego SITP