Słowo i płeć
Rozmowy Janiny Koźbiel
- ebook , literatura faktu, pozostałe , Julia Fiedorczuk, Eliza Kącka, feminizm, Wit Szostak, płeć, Brygida Helbig, Inga Iwasiów, filozofia, rozmowa, warsztat pisarza, twórczość, filozofia życia, język, JanKa, relacje międzyludzkie, język a płęć, strategie twórcze, Wit SzostakAgata Tuszyńska, Marcin Cielecki, Janusz Rudnicki, Janina Koźbiel, wywiad, Jacek Kleyff, Katarzyna Kłosińska, Anna Piwkowska, Agata Tuszyńska
5,0
- Autorzy:
Janina Koźbiel ,
Katarzyna Zawodnik
- Wydawnictwo:
JanKa
- Cykl:Słowo i ... - rozmowy Janiny Koźbiel
- ISBN:9788362247875
- Format:MOBI + EPUB + PDF
Produkt niedostępny
Trzeci zbiór rozmów Janiny Koźbiel ma charakter szczególny. Ich bohaterkami i bohaterami są – jak i poprzednio – ludzie słowa, pisarki i pisarze, ale wywiady były przygotowywane w cieniu dramatycznych zdarzeń politycznych i społecznych, do których są odniesienia, a żaden z nich nie miał swego pierwodruku w prasie. Staranny wybór rozmówców, wybitnych osobowości, sprawia, że prezentowane w zbiorze treści nie ograniczają się jednak do kwestii czysto publicystycznych. Dają bogaty przegląd strategii twórczych, wnikają w warsztat literacki, dotyczą filozofii życia, tożsamości i zakorzenienia człowieka, relacji między płciami, konfliktów rodzinnych i społecznych. To sprawia, że sprawy codzienne splatają się z metafizycznymi, lokalne z kosmicznymi. Książkę otwiera duży esej-wstęp autorki zbioru, poświęcony dwom ważnym szlagierom ‘22 roku – Empuzjonowi Olgi Tokarczuk i Szczelinami Wita Szostaka.
Autorka zbioru o sobie:
Kiedy rozmawiam z pisarzami, chcę ich jak najpełniej zaprezentować – i jako twórców, i jako ludzi. Wszystkie swoje umiejętności podporządkowuję temu celowi. Zależy mi na tym, aby pokazać nie to, co najłatwiejsze i najbardziej medialne w ich twórczości, ale to, co najgłębsze, najbardziej osobiste. Wybieram takich twórców, którzy są ludźmi z charakterem, a w relacjach z innymi – tak to lubię nazywać – bywają nieco kolczaści, nie podlegają ciśnieniu niezrozumiałej poprawności; potrafią nie zgodzić się z opinią, wypowiedzieć niepopularną prawdę, okazać emocję. A kiedy czyta się ich utwory, obcuje się z próbą autentycznego namysłu nad życiem, traktowanym jak fascynująca zagadka. Kocham autorów, dla których kosmos jest również niespodzianką, a przeszłość i przyszłość ciągle skrywają tajemnice, są interesujące poznawczo.
Janina Koźbiel
Urodzona w Knyszynie; dziennikarka, redaktorka, nauczycielka, absolwentka filologii polskiej i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim; pracowała etatowo w „Tygodniku Kulturalnym”. Publikowała reportaże i wywiady w „Literaturze”, „Polityce”, „Scenie”, „Kobiecie i Życiu”, „Więzi”; wyróżniona Nagrodą im. Tadeusza Nocznickiego. Po rozwiązaniu „Tygodnika Kulturalnego” podjęła pracę jako polonistka w liceach społecznych (m.in. w 2 SLO im. Pawła Jasienicy w Warszawie). Wraz z mężem, Janem Koźbielem, współtworzy wydawnictwo JanKa. Autorka zbiorów rozmów Słowa i światy (2012) oraz Słowo i sens ( 2016).