Rękopis z ogrodu
5,0
- Autor:
Rafał Ziętek
- Wydawnictwo:
Novae Res
- ISBN:9788382192315
- Format:MOBI + EPUB
30,26 zł
Produkt niedostępny
Czy pozwolisz rozkwitnąć swojemu szczęściu?
Od pierwszego oddechu na tym świecie tworzymy swój własny ogród. Tylko od nas zależy, w jaki sposób będziemy go pielęgnować i co uda nam się w nim wyhodować. Dla autora tego zbioru opowiadań ogród stał się inspiracją i motywem przewodnim. W czterech na pozór zupełnie różnych historiach opisuje losy ludzi, którzy poszukują własnego miejsca na Ziemi, własnego Edenu, jednocześnie zadając sobie pytania o to, jak w dzisiejszym świecie żyć w zgodzie ze sobą. Te słodko-gorzkie opowieści o miłości, naturze i przemijaniu są pretekstem do zatrzymania się w codziennym pędzie i zajrzenia w głąb siebie… Czy znajdziesz chwilę, by odwiedzić swój własny ogród?
Za oknem był ogród otoczony siatką. Wydawał mi się taki piękny. Drzewa o białych pniach wychodzących wprost z zielonego dywanu. Olbrzymie kwiaty z główkami jak wazony, schylonymi ku zielonej murawie. Biegałam pomiędzy grubymi łodygami, a z liści spadały na moje włosy krople rosy.
Moja opiekunka o brązowych oczach i z ramionami smukłymi jak pnie drzew tuliła mnie do snu i śpiewała kołysanki. Przytulała mnie do piersi i mówiła, że jestem jej małą dziewczynką. Zasypiałam w zapachu jej włosów i wilgotnych pocałunków. Ranek zamieniał się z nocą, a ja myślałam, że tak już będzie zawsze. Byłam panią Ogrodu. Tam, gdzie moje stopy dotknęły ziemi, wzrastała trawa. Z nasion, które każdego ranka czekały na mnie przy moim łóżeczku, kiełkowały zielone, kolorowe cuda. Ogród rósł i piękniał razem ze mną. Byłam taka szczęśliwa.
Rafał Ziętek
Urodził się w Warszawie w 1949 roku. Uzyskał dyplom inżyniera chemika na Politechnice Warszawskiej. W Instytucie Badań Jądrowych prowadził badania żywic jonowo wymiennych przy powstaniu pierwszego polskiego reaktora jądrowego w Żarnowcu. Zajmował się także badaniem światłowodów. Ostatecznie do zamieszkania wybrał wieś Krzyżanowice. W latach 1990–1998 piastował urząd burmistrza Iłży. Los obdarzył go synem i trzema córkami oraz sześciorgiem wnucząt. W 2016 roku jego zbiór opowiadań „Struktura istnienia” był nominowany do nagrody Świętokrzyskie Gustawy. Trzy lata później zdobył nagrodę specjalną w konkursie wierszy z okazji Dni Leśmianowskich w Iłży. Ceni dzieła takich pisarzy jak Korzeniowski i Lem. Jego aktualnym hobby jest życie w zgodzie z naturą i próba zrozumienia tego, co jest.