![O znakomitych mężach czyli co pisarze wczesnochrześcijańscy pisali o pisarzach wczesnochrześcijański - Św. Hieronim, Gennadiusz,św. Izydor z Sewilli,św. Ildefons z Toledo,Ebedjesu (abdiszo Bar Bericha) ebook O znakomitych mężach czyli co pisarze wczesnochrześcijańscy pisali o pisarzach wczesnochrześcijański - Św. Hieronim, Gennadiusz,św. Izydor z Sewilli,św. Ildefons z Toledo,Ebedjesu (abdiszo Bar Bericha)](https://www.swiatebookow.pl/media/cache/6a/c6/6ac6f1e0da000f4a8a20525e74f87733/sw-hieronim_o-znakomitych-mezach-czyli-co-pisarze-wczesnochrzescijanscy-pisali-o-pisarzach-wczesnochrzescijanski.jpg)
O znakomitych mężach czyli co pisarze wczesnochrześcijańscy pisali o pisarzach wczesnochrześcijański
4,2
- Autorzy:
Św. Hieronim ,
Gennadiusz ,
św. Izydor z Sewilli ,
św. Ildefons z Toledo ,
Ebedjesu (abdiszo Bar Bericha)
- Wydawnictwo:
Marek Derewiecki
- ISBN:9788366941427
- Format:PDF
48,00 zł
Produkt niedostępny
Tytuł tego tomu może wydawać się dziwny. Z jednej strony termin „znakomity mąż”, z drugiej strony historia literatury chrześcijańskiej. Taka jednak jest treść książki: „znakomici mężowie”, jej bohaterowie, to głównie pisarze wczesnochrześcijańscy, tak jak ich widzieli inni pisarze wczesnochrześcijańscy Zachodu i Wschodu.
(fragment Przedmowy)
Specyficznym gatunkiem literatury patrystycznej są katalogi pisarzy zatytułowane de viris illustribus (o znakomitych mężach) lub podobnie. Przedstawiamy grupę tych pisarzy, którzy niejako mimochodem, spisali pierwsze podręczniki patrologii pisząc o „znakomitych mężach”, czyli głównie o pisarzach chrześcijańskich, czasami znanych osobiście lub z lektur dzieł, a czasami tylko z drugiej ręki, tak jak ich postrzegali. Korzystali oni, świadomie czy nieświadomie, z tradycji greckiej biografii perypatetyckiej poprzez łacińskiego pisarza Swetoniusza i w jakiś sposób także przez Cycerona, który w Brutusie zamieścił katalog sławnych oratorów. Takie biografie tworzyli perypatetycy, a potem wymienieni pisarze łacińscy, których – jak sam się chwali – naśladuje Hieronim, pierwszy autor de viris chrześcijańskich; jego zaś naśladują inni, a więc: Gennadiusz w V w. w Galii, Izydor z Sewilli i Ildefons z Toledo, obydwaj w wieku VII w Hiszpanii; ich z kolei naśladują z odpowiednimi, oczywiście, modyfikacjami, inni pisarze w średniowieczu, renesansie i czasach nowożytnych.
Od redakcji