O pochodzeniu
5,0
- Autor:
Opracowanie zbiorowe
- Wydawnictwo:
En Arche
- ISBN:9788367363587
- Format:PDF + MOBI + EPUB
31,06 zł
Produkt niedostępny
Autorzy artykułów zawartych w zbiorze O pochodzeniu. Ujęcie historyczne skupiają się na najważniejszych poglądach i wydarzeniach w historii debat o pochodzeniu. Michael A. Flannery przedstawia postać Alfreda Russela Wallace’a, współtwórcy teorii ewolucji drogą doboru naturalnego, który ostatecznie dostrzegł ograniczenia doboru naturalnego i zwrócił się w kierunku koncepcji inteligentnej ewolucji. Robert J. Richards rzuca nowe światło na miejsce Darwina w historii nauki. Michael B. Roberts przedstawia korespondencję Karola Darwina z Asą Grayem na temat projektu w przyrodzie. Michael Ruse analizuje relację między nauką a religią w latach 1830–1870. David N. Stamos analizuje darwinowską koncepcję gatunku. J. Vernon Jensen wraca do słynnego sporu między Thomasem H. Huxleyem a Samuelem Wilberforce’em i przedstawia analizę historyczną tego wydarzenia. Tekst Jonathana Witta został poświęcony historii teorii inteligentnego projektu, a Conway Zirkle skupia się na przeddarwinowskich koncepcjach gatunku.
Jest to bardzo ciekawy, przez co godny polecenia, wybór artykułów dotyczących problematyki pochodzenia. Są to teksty napisane zarówno przez profesjonalnych historyków i filozofów, jak i teksty, których autorami są popularyzatorzy wiedzy naukowej i filozoficzno-teologicznej. Ośmiu intelektualistów mierzy się w tej publikacji z wieloma interesującymi kwestiami. Książka analizuje zagadnienia ewolucji kierowanej i jej związki z teologią naturalną oraz ewolucję stanowiska Karola Darwina. Wybór ten omawia również wątpliwości, które osłabiły wiarę Darwina w istnienie projektu w przyrodzie, oraz tezę, że ukazanie się opus magnum Darwina nie było przełomem w dziejach relacji pomiędzy nauką i religią. Publikacja zawiera także analizę niespójności poglądów Darwina na temat kategorii gatunku i odniesienie do słynnej debaty pomiędzy biskupem Oxfordu Samuelem Wilberforce’em i Thomasem Huxleyem. W wyborze tym nie zabrakło również tekstu przedstawiającego historię teorii inteligentnego projektu, którego autor zwraca uwagę na najczęstsze nieporozumienia związane z tym ujęciem. Każdy czytelnik znajdzie w tej publikacji coś, co go zainteresuje.
Dr hab. Krzysztof Kilian, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
Książka rzuca nowe światło na dzieje poznawania genezy i rozwoju życia na Ziemi, a także na współczesne spory filozoficzne i badania naukowe wokół tych zagadnień. Ośmiu znakomitych autorów stara się przełamać niektóre z zakorzenionych przekonań o naturze świata żywego i miejscu, jakie zajmuje w nim gatunek Homo sapiens. Wyjaśniają oni wiele nieporozumień dotyczących używanych terminów, interpretacji faktów, metod badań, a nawet implikacji teologicznych. Książka akcentuje i przywraca, sięgające starożytnego filozofa Anaksagorasa, istotne znaczenie przyczyny celowej w wyjaśnianiu pochodzenia czegokolwiek oraz stanowi wyzwanie dla naturalizmu ewolucjonistycznego. Jest to wspaniała pozycja dla osób dociekających źródeł współczesnych kontrowersji powstałych na pograniczu filozofii, nauki i teologii.
Prof. dr hab. Marian Wnuk
Dr Grzegorz Malec jest absolwentem studiów filozoficznych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Napisał rozprawę doktorską na temat Spory o plagiat darwinowskiej teorii ewolucji. Wygłosił referaty na kilkudziesięciu konferencjach naukowych, napisał kilkanaście artykułów i kilka recenzji. Zajmuje się także tłumaczeniami tekstów filozoficznych, historycznych i naukowych. Obszar jego głównych zainteresowań to filozofia i historia nauki (zwłaszcza historia ewolucjonizmu i postać Karola Darwina). Interesuje się także teorią inteligentnego projektu, którą uważa za wartościową próbę wyjaśnień pochodzenia i rozwoju życia na Ziemi.
Prof. dr hab. Zenon Roskal jest pracownikiem Katedry Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W swojej pracy badawczej podejmuje problematykę z zakresu historii filozofii przyrody i historii nauki (astronomia XIX i XX wieku). Jest autorem artykułów oraz monografii poświęconych tym zagadnieniom. Napisał między innymi książki Kosmos chtoniczny, Historyczny rozwój monistycznej interpretacji kosmosu (Wydawnictwo KUL, Lublin 2012) oraz Planetoidy w świetle współczesnych koncepcji filozoficznych. Studia z epistemologii historycznej (Universitas, Kraków 2020). Aktualnie pracuje nad zagadnieniem interakcji między XIX-wieczną astronomią i anglikańską teologią naturalną.
Seria O pochodzeniu
Historia myśli ludzkiej obfituje w rozmaite próby zrozumienia otaczającego nas świata przyrody. Zagadnienia, które wzbudzają w tym obszarze zapewne najwięcej kontrowersji, dotyczą pochodzenia Wszechświata, życia i człowieka. O pochodzeniu to trzy tomy zebranych artykułów pod redakcją Grzegorza Malca, omawiające zagadkę pochodzenia w ujęciu filozoficznym (tom 1), historycznym (tom 2) i naukowym (tom 3).
Cechą charakterystyczną całej serii jest podejście polemiczne, które pozwala czytelnikowi poznać różnorodne opinie i argumenty wybitnych uczonych prezentujących odmienne stanowiska w sprawach m.in. naturalizmu, teorii inteligentnego projektu i teorii ewolucji, a także tło historyczne toczących się debat. Na wszystkie trzy tomy składa się staranny wybór artykułów przybliżających polskiemu czytelnikowi kontrowersje dotyczące problematyki pochodzenia, która nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie.
Zobacz także te ebooki