O języku programu telewizyjnego dla młodzieży
na przykładzie "Roweru Błażeja"
- ebook , wyznaczniki tekstowości, struktura jednostki programowej, funkcja fatyczna w komunikacji nadawcy z odbiorcą, hierarchia wartości
5,0
- Autor:
Wioletta Kochmańska
- Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego
- ISBN:9788373387126
- Format:PDF
13,97 zł
Produkt niedostępny
Autorka wybrała temat niezwykle interesujący, ale też trudny. Badania lingwistyczne nad zjawiskiem, które określa się mianem język telewizji, nie są w polskiej lingwistyce zaawansowane w stopniu nawet zadowalającym. […] Do najważniejszych walorów ocenianej rozprawy zaliczam: sam wybór tematu (trafny bez dyskusji i aktualny oraz ważny z poznawczego punk-tu widzenia); zakres analiz (wręcz imponujący – od kwestii formalnych, a więc wyznaczników bycia tekstem przez semantyczne po pragmatyczne aspekty analizowanych komunikatów); zmiany perspektyw badawczych i dostosowywanie metod opisu do opisywanej problematyki (obecnie chyba jedyna uprawniona postawa, gdy brak jednego paradygmatu poznawczego zapewniającego badawczy sukces); zakres ujawnionego w pracy zaplecza, z którym Autorka radzi sobie znakomicie – w pracy jest praktycznie całe współczesne językoznawstwo: tekstologia (w ujęciu statycznym i dynamicznym), genologia, semantyka zorientowana kulturowo, aksjologia, pragmatyka lingwistyczna.
Z recenzji prof. dr hab. Marii Wojtak
Praca porusza cały wachlarz zagadnień lingwistycznych, przede wszystkim jednak od strony teoretycznej. W tym zakresie Autorka pokazała swoją wiedzę i erudycję, szeroką znajo-mość literatury lingwistycznej oraz pełną orientację w zagadnieniach z dziedziny komunikacji językowej. Szczególnie interesujący jest rozdział o modalności i metatekście, a także rozdziały na temat funkcji fatycznej oraz językowego obrazu wartości.
Z recenzji prof. dr hab. Janiny Labochy