Międzynarodowy komunista
- ebook , powieść obyczajowa i romans, literatura faktu , historia, PZPR, anarchizm, komunizm, druga wojna światowa, historia polski, biografie, Polska Lubelska, refleksje nad sensem życia, Żydzi, zbrodnie na Żydach, wspomnienia, pomniki mniejszości, refleksyjność, sędziowie, przeszłość, sędzia, morderstwo, brutalne zabójstwo, mroczne tajemnice, brutalne morderstwo, zbrodnie wojenne, emerytowany, okrucieństwo, refleksje, powietrze, samolot, wydarzenia, walka dobra ze złem, pilot, lotnictwo, Bohdan, Arct, myśliwiec, Alarm w St. omer, Alarm, dywizjon, polskie jednostki, bomby, bombardowanie, powietrzne bitwy
5,0
- Autor:
Eryk Krasucki
- Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
- ISBN:9788301176945
- Format:MOBI + EPUB
Produkt niedostępny
Malownicze nazwisko, ale przybrane. Stylizacja, również w życiu, na rubasznego szlachciurę, choć to było tylko maską. Najbardziej międzynarodowy z polskich komunistów. (…) z niczego zbudował, poczynając od 1945 roku, swoje państwo książki i prasy. „Czytelnik” i inne domy wydawnicze, gazety, tygodniki; wszystko od niego zależało – posady, przyjęcie książek do druku, honoraria. Byłem w jego stajni, wszyscyśmy byli.
(Czesław Miłosz)
Jerzy Borejsza (1905–1952) to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego życia politycznego i kulturalnego pierwszej połowy minionego stulecia. W latach 20. XX wieku znany w Europie zachodniej anarchista; później działacz KPP. W czasie II wojny światowej najpierw dyrektor lwowskiego Ossolineum, potem ochotnik walczący z Niemcami w szeregach Armii Czerwonej, wreszcie – trochę wbrew sobie – działacz Związku Patriotów Polskich i PPR. To on, ku niezadowoleniu radzieckich towarzyszy, został na krótko pierwszym powojennym cenzorem. On też, podczas podróży po Stanach Zjednoczonych, bez grosza przy duszy i bez upoważnienia komunistycznego rządu, nawiązywał stosunki kulturalne i podpisywał umowy z poważnymi wydawcami amerykańskimi. Do historii przeszedł głównie jako twórca i pierwszy szef koncernu, jakim był w latach 1945–1948 „Czytelnik”, jako człowiek, który zdołał wydobyć ze Lwowa podstawową część „Ossolineum” i przenieść ją do Wrocławia. Tam w roku 1948 zorganizował Światowy Kongres Intelektualistów, w którym udział wzięła elita kultury europejskiej.