Makroekonomiczna polityka stabilizacyjna. Ujęcie krótkookresowe. Symulacje komputerowe
5,0
- Autorzy:
Tomasz Zalega ,
Mariusz Szałański ,
Władysława Zborowska
- Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW
- ISBN:9788366282001
- Format:PDF
57,76 zł
Produkt niedostępny
wiatowy kryzys finansowy lat 2007–2009 oraz towarzyszący mu kryzys gospodarczy wpłynęły na ożywienie dyskusji wokół sposobu prowadzenia polityki stabilizacyjnej przez państwa narodowe. Aktywność rządów wielu krajów w minimalizowaniu negatywnych skutków tych kryzysów, wywołała krytykę poglądów nurtu liberalnego, dominującego w teorii i praktyce polityki gospodarczej praktycznie od lat 70. XX wieku. Odżyła koncepcja powrotu do nurtu interwencjonistycznego polityki gospodarczej, nawiązującego do teorii keynesowskiej.
W tym kontekście, opracowanie ma na celu zapoznanie czytelników z wielowymiarowymi aspektami modelu współczesnej makroekonomicznej polityki stabilizacyjnej. Dla zrozumienia złożoności uwarunkowań współczesnej polityki stabilizacyjnej
zaproponowano niekonwencjonalną metodę, wynikającą z zastosowania makroekonomicznych modeli równowagi krótkookresowej w wersji komputerowej.
W prezentowanych modelach przyjęto, że opisywane w nich współzależności występujące w gospodarce mają charakter liniowy, poddano też analizie te powiązania z zastosowaniem odpowiednich równań oraz w formie grafi cznej w ramach poszczególnych modeli. Zastosowane podejście umożliwia przedstawienie w przystępny sposób zarówno uwarunkowania, jak i alternatywne warianty polityki stabilizacyjnej, adekwatne wobec problemów wyrażonych w dwóch grupach modeli gospodarki: zamkniętej i otwartej oraz w kompleksowym modelu „małej gospodarki otwartej”.
W publikacji omawiane problemy przedstawiono zarówno z punktu widzenia teoretycznego, jak i praktycznego, z zastosowaniem wersji komputerowych odpowiednich modeli gospodarki narodowej. Każdy rozdział kończy zestaw symulacji z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego Excel do samodzielnego przeanalizowania, pozwala to na praktyczną weryfi kację stopnia opanowania omawianych problemów.
Zobacz także te ebooki