Broad Peak. Niebo i Piekło

27,90 32,04 zł

Produkt niedostępny

Kto ponosi etyczną odpowiedzialność za tragedię na Broad Peaku? Czy można było uniknąć tragedii? Bezprecedensowy raport podzielił środowisko górskie. Dlaczego kazano zniszczyć stenogramy przeprowadzonych rozmów, zaraz po ogłoszeniu raportu?

Autorzy próbują odpowiedzieć na te pytania, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu? Żeby zrozumieć co tak naprawdę stało się na Broad Peaku, musimy zajrzeć wstecz, do romantycznej historii polskiego himalaizmu, która jak w soczewce skupiła się na Polskim Broad Peaku.


Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński są dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”. W 2013 r. otrzymali przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego (dziennikarstwo sportowe) za cykl tekstów na temat wyprawy na Broad Peak. W 2014 r. zostali uhonorowani Nagrodą Dziennikarzy Małopolski w kategorii publicystyka za cykl reportaży o Broad Peaku.


Bartek Dobroch (ur. 1982) – dziennikarz, fotograf, przewodnik tatrzański i alpinista. Poza „Tygodnikiem Powszechnym” publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przekroju”, a także pismach branżowych takich jak „Góry”, „Tatry” czy „Gazeta Górska”. Nagrodzony "Piórem Nadziei Amnesty International 2009" za najlepszy tekst o prawach człowieka w prasie polskiej. Rok później nominowany do Grand Press za opublikowany w „Gazecie Wyborczej” wywiad z nestorami ratownictwa tatrzańskiego, Janem Krupskim i Józefem Uznańskim.

Przemysław Wilczyński (ur. 1977) – dziennikarz i publicysta „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. W 2013 r. uhonorowany Nagrodą im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (rozmowa przeprowadzona z ks. Janem Kaczkowskim), a także nominowany do Grand Press w kategorii Wywiad. Prywatnie syn himalaisty Ludwika Wilczyńskiego, m.in. autora pierwszego – wraz z Wojciechem Kurtyką – polskiego wejścia na ośmiotysięcznik Dhaulagiri.