Księga Ślązaków
- ebook , Aleksander Rowiński, Franciszek Pieczka, Cicha woda, Dominik Pyka, Ewa Wyglenda, Alfred Andrys, Głuchołazy, Lidia Korsakówna, Jan Macha, Józef Korol, Łącznik, Jan Skutela, Jerzy Lubos, Józef Kokot, Leopold Moczygemba, Henryk Tomiczek, Lech M. Nijakowski, Marcin Kudej, Order Uśmiechu, Chorzów, Edmund Jan Osmańczyk, Ewa Chrobak, Andrzej Żabiński, Barbara Blida, domeny symboliczne, Stefan Bratkowski, Stalinogród, Stanisław S. Nicieja, Henryk Leśniok, Jan Goczoł, Jan Szczepański, ks. Manfred Słaboń, Ślązacy, Wilhelm Szewczyk, Władysław Sala, Hieronim Pyka, opolanin, Karol Musioł, Waldemar Świerzy, polski plakat, Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu, Zbigniew Kurtycz, Ryszard Hajduk, Stanisław Giemzik, Zdzisław Czeszejko-Sochacki, Zbigniew Messner
5,0
- Autor:
Jan Cofałka
- Wydawnictwo:
Scholar
- ISBN:9788373833845
- Format:PDF
Produkt niedostępny
To wciągająca epopeja rozpisana na głosy Ślązaków i ludzi w Śląsku zakochanych. Mieni się wszystkimi jego kolorami, dowodząc wielowymiarowości i bogactwa tego miejsca. Książka łączy bardzo różne narracje – od historycznego thrillera po akademicki chłodny ogląd, co czyni z niej atrakcyjną lekturę. Tym bardziej że autor opowiada o pogmatwanych losach, o których bardzo długo, nawet w śląskich rodzinach, milczano.
Lech M. Nijakowski
Jan Cofałka, drogi memu sercu krajan tarnogórski, niestrudzony kronikarz śląskich losów, wychodzi do czytelników z nową propozycją – Księgą Ślązaków. Jest to książka o niepodważalnych walorach poznawczych, ukazująca skomplikowane życiorysy synów ziemi śląskiej na tle najważniejszych wydarzeń historyczno-politycznych, społecznych i gospodarczych. Znajdą w niej Państwo sylwetki powszechnie znanych postaci ze świata nauki, polityki i kultury, ale i osób, które do encyklopedii najprawdopodobniej nigdy nie wejdą, a których losy są nieraz równie barwne i ważne, co najważniejsze zaś – noszą wszelkie znamiona śląskiego historyczno-kulturowego paradygmatu. W pejzaż tego regionu wpisują się także ludzie niebędący rodowitymi Ślązakami – i ci na tej ziemi pracujący, z nią się utożsamiający, i tacy, którzy z oddalenia szczególnie się nią interesują. Dla wielu z nich też znalazło się miejsce w pracy Jana Cofałki. Ich spojrzenie niewątpliwie obiektywizuje prawdę o Śląsku i Ślązakach, a postawa autora książki, który na taką zawartość swego dokonania się zdecydował, zasługuje na głęboki szacunek. To postawa prawdziwie nowoczesnego Ślązaka, otwartego na innych i na jednoczącą się Europę regionów.
Jan Miodek