Kenozoik regionu śląsko-krakowskiego
- ebook , geografia , czwartorzęd, kenozoik, paleoklimat, megafauna, edukacja, Francja, marketing terytorialny, miasto, ochrona środowiska, obszary wiejskie, modelowanie makroekonomiczne, audyt, czas wolny, sprawność, samorząd terytorialny, zrównoważony rozwój, fundusze unijne, rozwój lokalny, polityka spójności, przestrzeń publiczna, zróżnicowania regionalne, rezultaty, następstwo celów, analiza kontrfaktualna, odnowa miejska, renowacja, aglomeracja paryska, polityka promocyjno-informacyjna, miasto socjalistyczne, działanie opcjonalne, działanie konieczne, rejonizacja kształcenia, konflikty społeczne
4,5
- Autor:
Józef Lewandowski
- Wydawnictwo:
Uniwersytet Śląski
- ISBN:9788380120990
- Format:PDF
65,41 zł
Produkt niedostępny
Niniejszy podręcznik stanowi kompendium wiedzy na temat regionu śląsko-krakowskiego, obejmującego Wyżynę Śląsko-Krakowską oraz przylegające od zachodu i północy fragmenty Niziny Śląskiej i Niziny Środkowopolskiej, o zróżnicowanej budowie geologicznej i urozmaiconej rzeźbie. Powstawała ona w ciągu ostatnich 65 mln lat, gdy obszar ten stawał się lądem, okresowo tylko i lokalnie zalewanym przez morze mioceńskie. Podczas kenozoiku wielokrotnie zmieniał się tu klimat — od tropikalnego i subtropikalnego w paleogenie i miocenie, przez sawannowy i stepowy w pliocenie, po umiarkowany i subarktyczny w czwartorzędzie. Zmiany te zarejestrowane są w osadach i strukturach geologicznych oraz zróżnicowanych genetycznie formach rzeźby. Szczególnie burzliwe dzieje geologiczne przechodził omawiany region w czwartorzędzie, kiedy to wielokrotnie wkraczał na ten obszar lądolód skandynawski, zostawiając osady i formy glacigeniczne.
Z uwagi na występujące w regionie surowce naturalne (węgiel kamienny i brunatny, rudy metali) formy antropogeniczne (hałdy i wyrobiska oraz zapadliska poeksploatacyjne) wywierają szczególne piętno na krajobraz i przyrodę górnośląską.
Zobacz także te ebooki