Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Aleksander Hall
- ebook , wolność, represje, prezydent, przemiany ustrojowe, Lech Wałęsa, Stocznia, Gdańsk, strajk, internowanie, wiara, więzienie, gryps,, „Solidarność”, internowania, Bogdan Borusewicz, Rybicki Arkadiusz, Rybicki Mirosław, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Aleksander Hall, komunizm, ruch robotniczy, stoczniowcy, Sierpień ’80, Wałesa, strajki, Ruch Młodej Polski
5,0
- Autor:
Marek Żejmo
- Wydawnictwo:
FNCE
- ISBN:9788366800991
- Format:PDF
20,00 zł
Produkt niedostępny
Seria Liderzy podziemia „Solidarności” ukazuje poszczególnych liderów poprzez szeroki zakres źródeł mówionych – zapisy rozmów czy przemówienia stają się podstawą do nakreślenia ich własnej perspektywy nie tylko na wydarzenia tamtych lat, ale także na przyszłość Polski i Europy.
Drugi z zeszytów serii przedstawia Jerzego Borowczaka, Bogdana Felskiego i Aleksandra Halla. Robotnicy, którzy przyczynili się do wywołania strajku Sierpień ’80 – Jerzy Borowczak i Bogdan Felski – w rozmowach z Autorem wspominają i oceniają swój udział w tych mitologicznych już wydarzeniach. Aleksander Hall opowiada o początkach Ruchu Młodej Polski, a także o swojej dalszej działalności opozycyjnej i politycznej.
„Było już uzgodnione, że jak ewentualnie nam wyjdzie strajk, żeby za wszelką cenę nie wychodzić na zewnątrz, zatrzymać ludzi na terenie zakładu. Wyciągnęliśmy wnioski z błędu popełnionego w 1970 roku – wyszli ludzie na zewnątrz i wiadomo... mogła być prowokacja, wybijanie szyb, kradzieże itp. Nie mogliśmy dać pretekstu do użycia siły, jak to zrobiono w 1970 roku. Będziemy więc śpiewać – odśpiewaliśmy hymn, jakoś to uspokoiło się... Ale co dalej? Wałęsy nie ma... Zaproponowałem więc Jurkowi Borowczakowi: «Słuchaj, trzeba jakiś komitet strajkowy wybierać, ale Ty jesteś mały, ja jestem niski». Odparł: «Ja jestem mały, a Ty jeszcze niższy, a Prądzyński identycznie». Nie widzimy nawet końca, ile tych ludzi jest, trzeba więc coś tutaj poszukać na szybkiego. Jurek wskazał taki duży spychacz. Wdrapaliśmy się na niego i zaczęliśmy wybierać komitet strajkowy.”
Fragment książki