![„Zło niechrześcijańskie i nieludzkie” Historia dzieciobójstwa i inne szkice z dziejów codzienności - Dariusz Łukasiewicz ebook „Zło niechrześcijańskie i nieludzkie” Historia dzieciobójstwa i inne szkice z dziejów codzienności - Dariusz Łukasiewicz](https://www.swiatebookow.pl/media/cache/9c/49/9c4972b7fa4522a4d1935e7032814406/dariusz-lukasiewicz_zlo-niechrzescijanskie-i-nieludzkie-historia-dzieciobojstwa-i-inne-szkice-z-dziejow-codziennosci.jpg)
„Zło niechrześcijańskie i nieludzkie” Historia dzieciobójstwa i inne szkice z dziejów codzienności
- ebook , edukacja , dzieciobójstwo, historia medycyny, ruchy społeczne, społeczeństwo, życie codzienne, historia Polski XIX w., historia Polski XX w., historia Prus, historia higieny, kobieta w społeczeństwie, związki zawodowe, kobiety, rynek pracy, równość płci, habitus rodzajowy, antropologia kulturowa, etnologia, problemy społeczne, wielokulturowość, problemy kulturowe, współczesne miasto, wzory społeczno-kulturowe, przestrzeń ludyczna, miejsca symboliczne, przestrzeń stygmatyzowana, miasto, przestrzeń publiczna, obszar kulturowy
3,6
- Autor:
Dariusz Łukasiewicz
- Wydawnictwo:
Silva Rerum
- ISBN:9788364447389
- Format:PDF
39,00 zł
Produkt niedostępny
Autor analizuje zagadnienia z dziejów codzienności, przede wszystkim w państwie pruskim. Jest to pierwsza książka w Polsce poświęcona tej tematyce w ujęciu historycznym w odniesieniu do naszego najważniejszego, zachodniego sąsiada. Wnikliwemu oglądowi poddane zostało zjawisko dzieciobójstwa. Problem wprawdzie nośny i makabryczny, ale przede wszystkim ważny, jako element dawnej regulacji urodzeń w świecie bez antykoncepcji. Autor podejmuje też nowatorską i kluczową dla dzisiejszej Polski tematykę dziejów bezpieczeństwa w różnych aspektach – socjalnym, zdrowotnym, edukacyjnym, rodzinnym, mieszkaniowym. Interesuje się kwestią mentalności i stereotypów etnicznych oraz coraz częściej dyskutowaną w przestrzeni publicznej ważną tematyką historii kobiet. Publikacja zawiera rozdział o dziejach chłopów, która to problematyka po 1989 r. w polskiej historiografii się prawie nie pojawia oraz obszernie omawia rolę warstw niższych w powstaniu 1794 r. Książka jest tak skonstruowana, że każdy rozdział może stanowić odrębną całość.