Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia
5,0
- Autorzy:
Mariusz Makowski ,
Renata Guza-Kiliańska
- Wydawnictwo:
Infor
- ISBN:9788382686319
- Format:PDF
74,76 zł
Produkt niedostępny
Zatrudnianie obcokrajowców w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Należy jednak pamiętać, że zatrudnienie osoby z innego państwa, szczególnie spoza Unii Europejskiej, jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie obywatela polskiego. Dla pracodawców problematyczne są również kwestie podatkowe – płatnicy nie mają pewności, czy należy od dochodu cudzoziemca pobierać zaliczkę, czy podatek ryczałtowy, czy może w ogóle nie odprowadza się żadnego podatku. Mają też wątpliwości, z jakich ulg mogą korzystać cudzoziemcy.
Co do zasady zatrudnienie cudzoziemca – czyli osoby nieposiadającej polskiego obywatelstwa – wymaga uzyskania zezwolenia na pracę. Warunki zatrudnienia cudzoziemców w Polsce nie są jednak jednolite – różnią się m.in. w zależności od kraju pochodzenia, a także rodzaju wykonywanej pracy.
Ponadto odrębne zasady dotyczą podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy. Są one zawarte w ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Od 1 lipca 2024 r. obowiązują zmiany wprowadzone w tych regulacjach.
Pracodawcy planujący zatrudnić cudzoziemców lub już ich zatrudniający znajdą w tym poradniku istotne informacje i przystępne wyjaśnienia, które pomogą im dopełnić wszystkich formalności. W publikacji wyjaśniono m.in.:
? jak przebiega proces zatrudnienia w Polsce obywatela UE lub państwa EOG bądź cudzoziemca spoza UE,
? kiedy potrzebne jest zezwolenie na pracę, a kiedy wystarczy procedura oświadczeniowa,
? jak należy rozliczać cudzoziemców w zakresie składek ZUS,
? czy od dochodu cudzoziemca należy pobierać zaliczkę na podatek.
Książka zawiera przykłady, zestawienia tabelaryczne i wzory dokumentów. Jest niezbędnym narzędziem przydatnym w pracy każdego specjalisty ds. kadr, jak również osoby zajmującej się procesami rekrutacji. Zainteresuje też pracodawców, dyrektorów działów HR, pozostałych kierowników wyższego szczebla oraz biura rachunkowe, które prowadzą obsługę w tym zakresie.
Zobacz także te ebooki