Jungowska psychologia marzeń sennych
5,0
- Autor:
Zenon Waldemar Dudek
- Wydawnictwo:
Eneteia
- ISBN:9788361538646
- Format:PDF
26,61 zł
Produkt niedostępny
Wznowienie pierwszego polskiego opracowania jungowskiej perspektywy w interpretacji marzeń sennych (I wyd. 1997, II wyd. 2007). Książka uwzględnia inne teorie psychologii głębi i psychologii postjungowskiej (Freud, Fromm, Mindell, Hillman).
Wprowadza w podstawy diagnostycznego i terapeutycznego znaczenia snów. Przydatna dla psychologów i terapeutów, jak też osób zainteresowanych własnym rozwojem w oparciu o interpretację symboli marzeń sennych.
"Freud, tworząc psychoanalizę, zasugerował światu, iż analiza marzeń sennych jest królewską drogą do nieświadomości. Jego Objaśnianie marzeń sennych jest fundamentem myśli psychoanalitycznej i godnym uwagi arcydziełem. Dzisiaj właśnie pod wpływem Freuda, a zwłaszcza Junga, w coraz większym stopniu jesteśmy skłonni wierzyć, że sny są nie tylko spontanicznym przejawem aktywności nieświadomości, ale również swoistym apelem. (...) Być jungistą oznacza przede wszystkim dbać o to, by sen przedstawić zarówno od strony subiektywnej, jak i obiektywnej czy uniwersalnej. (...) Tajemnica marzeń sennych zawiązuje się w jednostce, ale także tkwi w ludzkości. Jungiści „pchają” więc sny od perspektywy jednostkowej ku uniwersalnej".
Prof. dr hab. Czesław Dziekanowski (z Przedmowy)
* * *
"Książka ta nie ma sobie równych pod względem panoramicznego stylu przedstawienia wiedzy o treści snów i ich roli w mechanizmach regulacji
psychicznej. Starannej prezentacji i analizie poddano klasyczne teorie Freuda i Junga, od których rozpoczął się rozwój naukowej wiedzy o snach. Te klasyczne koncepcje, jak wykazał autor, nic nie straciły na aktualności.
Książka nie ogranicza się do psychoanalitycznej wiedzy o snach, wiele uwagi poświęcono znaczeniu snów w procesach rozwoju osobowości i psychoterapii oraz charakterystyce treści snów jako przekazów symbolicznych płynących
z nieświadomości.
Po książkę tę powinien sięgnąć każdy, kto jest zainteresowany klasyczną
i współczesną wiedzą o treści i funkcji snów.
Prof. dr hab. Czesław S. Nosal