Zwolnienie z zapłaty składek ZUS za pracowników – rozliczenie podatkowe i w księgach rachunkowych
- ebook , prawo i finanse , "ZUS zwolnienia podmiotowe, składki ZUS, składki na ubezpieczenia społeczne, składki na ubezpieczenia zdrowotne, komentarze ekspertów, koronawirus, koronawirus 2019-nCoV covid 19 Tarcza Antykryzysowa koronawirus SARS-CoV-2 "
4,2
- Autorzy:
Paweł Muż ,
Tomasz Krywan
- Wydawnictwo:
Infor PL
- ISBN:9788381377836
- Format:PDF
8,81 zł
Produkt niedostępny
"Jedną z form pomocy przedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy antykryzysowej jest zwolnienie lub częściowe zwolnienie z opłacania za pracowników składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. W związku z tym pracodawcy mają wątpliwości, czy w związku ze skorzystaniem przez nich z tego zwolnienia powstanie u nich opodatkowany przychód, czy mogą zaliczać do kosztów składki na ZUS, jak obliczyć zaliczkę na PIT od wypłacanych wynagrodzeń. W opracowaniu wyjaśniamy na przykładach te kwestie wraz z ewidencją w księgach rachunkowych.
Na podstawie dodanego 31 marca 2020 r. art. 31zo ust. 1 ustawy o COVID-19 zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych mogą być płatnicy składek, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. Od 18 kwietnia 2020 r. kolejna grupa płatników składek została zwolniona z ich opłacania. Chodzi o tych, którzy zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych. Tacy płatnicy zostali częściowo (tj. w 50%) zwolnieni z obowiązku opłacania wymienionych składek (art. 31zo ust. 1a ustawy o COVID-19). Oba zwolnienia obejmować mogą składki należne za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r.
Charakter zwolnień
Na płatnikach składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych ciążą trzy obowiązki:
• obliczenia wysokości składek;
• potrącenia składek ze środków pracowników i innych ubezpieczonych (w przypadku składek lub ich części finansowanych ze środków pracowników lub innych ubezpieczonych) oraz
• przekazania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Na podstawie przepisów art. 31zo ust. 1 i 1a ustawy o COVID-19 płatnicy mogą być zwolnieni jedynie z ostatniego z tych obowiązków.
Powoduje to, że korzystający z tych zwolnień płatnicy na niezmienionych zasadach obowiązani są do obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych oraz ……………
"
Zobacz także te ebooki