Rozliczanie transakcji zagranicznych jest procesem bardzo skomplikowanym ze względu na zawiłość przepisów i różnorodność problemów. Temat ten od dawna wzbudza ogromne zainteresowanie. Ponadto ostatnio ponownie zmieniły się regulacje w tym zakresie. Od 1 lipca 2023 r. w ustawie o VAT określono zasady stosowania kursów walut do korekty podstawy opodatkowania VAT. Do tej pory wynikało to jedynie z praktyki organów podatkowych.
Z punktu widzenia ustawy o VAT – jako podstawowego podatkowego aktu prawnego regulującego te zagadnienia – w poradniku omówione są:
? wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT),
? wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT),
? informacje podsumowujące VAT UE (m.in. kto je składa, jaki jest termin ich złożenia, najczęstsze problemy z wypełnieniem informacji podsumowującej, miejsce złożenia informacji),
? transakcje łańcuchowe w obrocie zagranicznym (w tym kwestie dotyczące miejsca świadczenia usług),
? eksport i import towarów,
? przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych od 1 lipca 2023 r.
Ponadto z punktu widzenia ustaw o podatku dochodowym omówiono:
? wycenę przychodów i kosztów wyrażonych w walutach obcych,
? rozliczenia różnic kursowych.
Zawarte w poradniku wyjaśnienia są poparte praktycznymi przykładami i aktualnymi interpretacjami.
To przystępne opracowanie jest merytorycznym wsparciem dla każdego przedsiębiorcy. Dostarczy również potrzebnych, aktualnych i uporządkowanych informacji osobom odpowiedzialnym za rozliczenia podatkowe w firmach – specjalistom z biur rachunkowych, księgowym i głównym księgowym. Zainteresuje też dyrektorów finansowych oraz pozostałych kierowników wyższego szczebla, którzy współtworzą strategie biznesowe w firmach.