Łączenie i podział spółek
- ebook , poradniki, prawo i finanse , łączenie się spółek, inkorporacja, Przejęcie, zawiązanie nowej spółki, fuzja, łączenie się spółek kapitałowych, łączenie się spółek z udziałem spółek osobowych, połączenie spółki kapitałowej ze spółką zagraniczną, połączenie spółki komandytowo-akcyjnej ze spółką zagraniczną, dzień połączenia, dopłaty przy połączeniu spółek, transgraniczne łączenie się spółek, podział spółek, sukcesja cywilnoprawna po podziale spółki, sukcesja administracyjnoprawna po podziale spółki, skutki podatkowe podziału spółek kapitałowych, sukcesja podatkowa przy podziale spółek, neutralność podatkowa łączenia spółek, skutki połączenia w VAT i PCC, skutki połączenia dla udziałowców w CIT, skutki połączenia dla udziałowców w PIT, rozliczenie połączenia spółek w księgach rachunkowych, połączenie metodą nabycia, cena przejęcia, wartość firmy, ujemna wartość firmy, połączenie metodą łączenia udziałów, otwarcie i zamknięcie ksiąg w przypadku połączenia spółek, odwrotne przejęcie, rozliczenie odwrotnego przejęcia, udziały niekontrolujące, zysk na jedną akcję, otwarcie ksiąg w przypadku podziału spółek, zamknięcie ksiąg w przypadku podziału spółek
4,5
- Autorzy:
Grzegorz Ziółkowski ,
Gyongyver Takats ,
Emilia Bartkowiak ,
Ziółkowski Grzegorz ,
Gyöngy Takáts
- Wydawnictwo:
Infor PL
- ISBN:9788381373975
- Format:PDF
70,49 zł
Produkt niedostępny
Publikacja omawia najważniejsze kwestie związane z łączeniem się i podziałem spółek, jakie uregulowano w Kodeksie spółek handlowych, w tym transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych i spółki komandytowo-akcyjnej oraz proces łączenia się spółek z udziałem spółek osobowych.
Zagadnienia prawne, podatkowe i rachunkowe zostały zaprezentowane z uwzględnieniem odrębności:
•procesu łączenia się spółek kapitałowych przez inkorporację (przejęcie) bądź przez zawiązanie nowej spółki (fuzję);
•procesu łączenia się spółek z udziałem spółek osobowych;
•połączenia spółki kapitałowej ze spółką zagraniczną;
•połączenia spółki komandytowo-akcyjnej ze spółką zagraniczną;
•różnych wariantów podziału spółki.
Łączenie spółek jest instytucją prawną pozwalającą firmom na konsolidację, rozwój oraz zmianę pozycji na rynku i podniesienie konkurencyjności. Z kolei podział spółki jest szansą na restrukturyzację jej przedsiębiorstwa, gdyż umożliwia wydzielenie jego zorganizowanej części. Obydwie procedury mają ustalony przebieg i wymagają podjęcia działań wykraczających poza standardowe obowiązki sprawozdawcze w roku obrotowym.
Dodatkowo są różne warianty połączenia i podziału spółek, toteż wybór optymalnej procedury wiąże się z rozstrzygnięciem wielu dylematów – wynikają one ze skutków prawnych i podatkowych tych procesów.
W przypadku łączenia i podziału spółek należy pamiętać, aby uwzględnić regulacje z różnych dziedzin prawa. Publikacja w praktyczny sposób pokazuje, jak w trakcie przekształcenia postępować zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości oraz przepisami podatkowymi.
Zobacz także te ebooki