ebook KPC. Zestawienie zmian przepisów. Nowelizacja 2023 - Opracowanie zbiorowe

KPC. Zestawienie zmian przepisów. Nowelizacja 2023

Nowelizacja KPC 2023 - ustawa z 9 marca 2023 r.

W publikacji w formie tabelarycznej przedstawiono porównanie brzmienia dotychczasowych przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z ich nowym brzmieniem wynikającym z nowelizacji wprowadzonej ustawą z 9 marca 2023 r. W niektórych miejscach w tabeli podświetleniem oznaczono różnice w brzmieniu przepisów, gdy zmiana dotyczy kilku wyrazów. Dodatkowo w książce zamieszczono wyciąg z przepisów przejściowych i końcowych.

Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 31 marca 2023 r., poz. 614) zasadniczo wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia, czyli 1 lipca 2023 r. Jeżeli przepis wchodzi w życie w innej dacie, zostało to oznaczone przypisem w odpowiednim miejscu.

Głównym celem tej nowelizacji 2023 jest uproszczenie obowiązujących procedur, ułatwienie kontaktu z sądem, wyeliminowanie luk w prawie, a przy okazji także „naprawienie” zmian wprowadzonych przez nowelizację z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1469, ze zm.). W trakcie obowiązywania przepisów zmienionych nowelizacją z 4 lipca 2019 r. ujawniły się liczne nieprawidłowości zgłoszone przez środowisko prawnicze. Nowelizacja ta miała charakter wielopłaszczyznowy, dotyczyła wielu instytucji prawa procesowego, zarówno w postępowaniu rozpoznawczym, jak i egzekucyjnym. Jej głównym celem było usprawnienie postępowań sądowych w sprawach cywilnych, zapobieżenie ich przewlekłości, przeciwdziałanie nadużyciu prawa procesowego.

Najważniejsze zmiany nowelizacji 2023 dotyczą m.in.:
• wartości przedmiotu sporu,
• posiedzenia przygotowawczego,
• doręczeń, w tym doręczeń komorniczych,
• wniosków dowodowych,
• wyłączenia sędziego,
• nowego postępowania odrębnego w sprawach konsumenckich,
• przepisów dotyczących egzekucji wyroków nakazujących publikację przeprosin.

Publikacja jest przeznaczona dla wszystkich praktyków prawa: sędziów, adwokatów, radców prawnych, komorników sądowych, notariuszy. Będzie przydatna także dla aplikantów powyższych zawodów, a studentom prawa pomoże w nauce do egzaminu z procedury cywilnej.