Ginekologia i położnictwo 1/2018
5,0
- Autorzy:
- Wydawnictwo:
PZWL
- ISBN:9788320056877
- Format:MOBI + EPUB
61,41 zł
Produkt niedostępny
Pierwszy numer pod redakcją naukową prof. Piotra Laudańskiego, skierowany do praktykujących ginekologów-położników i endokrynologów, jest poświęcony tematowi niepłodności, która jest chorobą społeczną dotyczącą 10–15 procent par.
W numerze 1 omówiono:
- diagnostykę, która powinna być rozpoczęta tak szybko jak tylko jest to możliwe. Zwrócono uwagę na możliwość wykonywania określonych badań diagnostycznych w zakresie podstawowej opieki ginekologicznej bez konieczności konsultacji z ośrodkiem wspomaganego rozrodu – np. badanie drożności jajowodów za pomocą tzw. wysokokontrastowej histerosalpingografii, która z powodzeniem może być wykonywana w każdym gabinecie ginekologicznym wyposażonym w ultrasonograf.
- podstawy patofizjologicznych zaburzeń fazy lutealnej ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnej roli progesteronu oraz różne schematy podawania preparatów progesteronu w zależności m.in. od stężeń hormonu w surowicy krwi. Wśród specjalistów zajmujących się niepłodnością temat ten jest obecnie szeroko dyskutowany z uwagi na brak jednoznacznych wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia niewydolności fazy lutealnej.
- jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny rozrodu, jakim są poronienia nawracające ze względu na ograniczone możliwości terapeutyczne. W artykule przedstawiony został schemat stosowania gonadotropin mający na celu zwiększenie grubości i – potencjalnie – jakości endometrium, który stanowi ciekawą alternatywę, możliwą do przeprowadzenia w gabinecie ginekologicznym w codziennej praktyce.
Temat kolejnego numeru:
Zaburzenia endokrynologiczne kobiet – wydanie pod redakcją prof. Romualda Dębskiego.