Projekt Orli Dom
5,0
- Autor:
Andrzej-Ludwik Włoszczyński
- Wydawnictwo:
E-bookowo
- ISBN:9788378595083
- Format:PDF
52,51 zł
Produkt niedostępny
O co walczę tworząc "projekt Orli Dom"? Właściwie cały czas o to samo, by było normalnie, nie prowizorycznie. A jak wiadomo prowizorki są najtrwalsze. Kiedyś pisałem, jak inni, że nie tak, że brakuje, że można by. W pewnym momencie stwierdziłem, że to wszystko są bzdety, lanie wody przy kolejnej okazji, bo tak naprawdę wszystkie te dyskusje i utyskiwania obracały się w obszarze gdybań. Więc postanowiłem pokazać wizualnie, o co chodzi.
Opisanie czegoś słownie to pole do indywidualnego zobrazowania sobie w głowie, dla każdego innego zobrazowania. No i drobiazg trzeba jeszcze mieć tą wyobraźnię na tyle wyszkoloną, by obrazować, a wielu ludzi nie ma, słucha i nic nie jest w stanie sobie wyobrazić, ale już ilustrację łapią i to dużo łatwiejsza forma dotarcia. Tak powstała pierwsza projektu Orli Dom - herb mały. Bo problem jest niby drobny, ale uwierający wszystkich, którym przychodzi z herbem czy godłem pracować - mamy tylko fotografię ręcznie namalowanego przez Andrzeja Heidricha herbu Rzeczypospolitej w załączniku do Ustawy o godle. Tylko, bo nigdy oficjalnie nie wykonano digitalizacji, nie przygotowano odpowiednich formatów plików. I stajemy przed problemem permanentnego odtwarzania herbu lub godła, to , co się dziwić, że te herby i godła wyglądają jak wyglądają, czyli różnorako i na ogół marnie, bo to odtwarzanie wymaga niezłej sprawności manualnej. A, więc nie mamy podstawowych rzeczy, które dawno już na świecie opracowano i udostępniono, dla ułatwienia, ale i dla zachowania właściwego wyglądu.
Ja postanowiłem pójść dalej: 1) zrobić rysunek orła przyjaźniejszym dla różnych technologii np. wycinanie laserowe, a przy okazji opracować wersje do różnych celów, dokładnie na tej samej zasadzie jak buduję księgi nowo projektowanych znaków. Jest, więc i pole ochronne i skalowanie i pełna specyfikacja barw od Pantone przez HKS, CMYK, RAL, tekstylia itp.. Potem powstawały kolejne części Godło Wojewody, Godło Ministra, Księga Tablic Urzędowych. Wszystkie trzy wchodziły już w materię równie pustynną, czyli stosowania godła i jednocześnie ujednolicania poprzez to godło innych elementów składających się na wizerunek rządu (bo na razie tyle zrobiłem). To już jest materiał, który pozwala na dyskutowanie tematu w oparciu o konkrety. Opisujący stan zastany i proponujący rozwiązania nad, którymi warto się pochylić i dyskutować.
Opinie dwu heraldyków na temat opracowania "projekt Orli Dom"
1. Cytat z artykułu Krzysztofa J. Guzka "Projekt „Orli Dom” - Redesign godła Rzeczypospolitej Polskiej"
"Na tymże kongresie MAASTRICHT 2012 niżej podpisany prezentował egzemplarz „Księgi Projektu Orli Dom”, który wzbudził olbrzymie zainteresowanie uczestników kongresu. Z kuluarowych rozmów kongresowych wynika, iż „Księga...” zapewne jest w heraldycznej Europie pierwszym tak precyzyjnym opracowaniem wzoru godła państwowego. Dodajmy – godła państwowego Rzeczypospolitej Polskiej. "
http://www.pogotowieflagowe.pl/artykuly/projekt_Orli_Dom_redesign_godla_Rzeczypospolitej_Polskiej.html
Krzysztof J. Guzek - Heraldyk. Członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy oraz Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego (członek-współzałożyciel). Członek Heraldycznego Towarzystwa Szkocji (The Heraldry Society of Scotland). Członek zespołów powołanych przy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej : ds. ustalenia wzoru godła państwowego (1990) i ds. opracowania projektu nowej ustawy o godłach, barwach i hymnie RP (2004-2005).
2. Fragment maila do Autora o "projekcie Orli Dom":
" Szanowny Panie Wloszczyński
Zarówno treść merytoryczna a szczególnie treść graficzna robi ogromne wrażenie. Dokładność i precyzja tego opracowania jest ogromna. Na pewno jest to jedyne w swoim rodzaju dzieło traktujace tak analitycznie nasze godło narodowe, na skalę europejską a może nawet swiatową.
Norbert Waclawczyk
Stowarzyszenia Polska Wspólnota Heraldyczna "Nova Heroldia"
www.novaheraldia.net
Norbert Waclawczyk - heraldyk, założyciel Stowarzyszenia Polska Wspólnota Heraldyczna "Nova Heroldia"
Andrzej-Ludwik Włoszczyński
projektant grafik, ilustrator, doradca, freelancer.
Ponad 40 lat pracy zawodowej m.in.: 10 lat jako grafik w Państwowym Instytucie Wydawniczym / Warszawa; 15 lat prowadził autorską pracownie projektowania znaku; 3 lata wykładowca projektowania identyfikacji wizualnej w Warszawskiej Szkole Reklamy. Autor i projektant „projektu Orli Dom” - koncepcji zmodernizowanego godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz godeł administracji państwa wraz z założeniami identyfikacji wizualnej.
Projektuje od roku 1974 logo, logotypy, herby, winiety, piktogramy, monogramy oraz szersze opracowania systemów identyfikacji wizualnej (corporate identity).
Pisze o logo i wizerunku na własnej stronie www.alw.pl , na stronie www.wizerunekmiasta.pl i w mediach fachowych.
Zobacz także te ebooki