Austriacy o standardzie złota
- ebook , nauki społeczne, przedsiębiorczość i firma , pieniądz, złoto, standard złota, bankowość, wolna bankowość, Ron Paul, Murray Rothbard, joseph salerno, Milton Friedman, dolar, Szkoła Austriacka, ekonomia, austriacka szkoła ekonomii
5,0
- Autorzy:
Murray Newton Rothbard ,
Hans Sennholz ,
Richard Ebeling ,
Roger Garrison ,
Joseph Salerno ,
Lawrence White ,
Ron Paul ,
Llewellyn Rockwell
- Wydawnictwo:
Instytut Ludwiga von Misesa
- ISBN:9788392616061
- Format:PDF + MOBI + EPUB
16,02 zł
Produkt niedostępny
Książka Austriacy o standardzie złota jest zbiorem prac M. N. Rothbarda, H. Sennholza, J. T. Salerno, R. M. Ebelinga, R. W. Garrisona, L. H. White’a i R. Paula na temat złota jako podstawy wolnorynkowego pieniądza.
„Towar pieniężny to swego rodzaju towar odniesienia, punkt orientacyjny, a nie jednostka miary. Fizycznym odpowiednikiem niezmiennej wartości, która służyłaby do mierzenia innych wartości, jest niezmienny punkt odniesienia w kosmosie. [...] Najbardziej odpowiednim punktem odniesienia jest punkt, w którym umieściły nas dzieje wszechświata. Podobnie jest w wypadku wartości odniesienia (reference value). Towarem odniesienia, który najlepiej nadaje się do tej roli, jest towar pieniężny wyłoniony w procesie rynkowym. [...] Aby osiągnąć stabilność pieniądza, która mogłaby doprowadzić zarówno do wzrostu zatrudnienia, jak i niemal stałego poziomu cen, wystarczyłoby powstrzymanie się rządu od ingerowania w funkcjonowanie standardu towarowego wyłonionego przez rynek”.
Roger W. Garrison (fragment rozdziału Koszty standardu złota)
„Akademicki kurs makroekonomii zawiera wyłącznie omówienie systemu pieniężnego opartego na państwowej produkcji pieniądza. O innych możliwościach produkowania pieniądza nie wspomina się [...] choć sporo czasu poświęca się na omówienie szkodliwości monopoli jako takich. [...] Monopol w sferze pieniądza jest co najmniej tak szkodliwy jak w innych sferach. Jego zniesienie pozwoliłoby na ustanowienie standardu pieniądza znacznie lepszej jakości niż pieniądz papierowy”.
Mateusz Machaj (fragment wstępu)