Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego
- ebook , religia , doświadczenie mistyczne, filozofia religii, doświadczenie religijne, filozofia mistyki, argumentacja, perswazja, równia pochyła, logika nieformalna, krytyczne myślenie, Żydzi, judaizm, antysemityzm, emancypacja, moralność, Friedrich Nietzsche, Józef Bańka, koncepcja etyki niezależnej, świat etyki, fenomenologia, Edmund Husserl, filozofia polska, Roman Ingarden, dzieje fenomenologii, ruch fenomenologiczny, epistemologia, metafizyka, mistycyzm, krytyka, Belgia, transcendentalizm, neoscholastycyzm, poznania, Joseph Maréchal, tomizm transcendentalny, jezuita, Punkt wyjścia metafizyki, antropologia, etyka, ontologia, historia filozofii, społeczna odpowiedzialność biznesu, cnota chrześcijańska, czelej, chińska filozofia, filozofia, magia, harmonia, księga przemian, natura, naturalne, przyroda
3,2
- Autor:
Mirosław Piróg
- Wydawnictwo:
Uniwersytet Śląski
- ISBN:9788322623640
- Format:PDF
18,69 zł
Produkt niedostępny
Książka prezentuje rozważania Williama Jamesa (1842–1910) dotyczące szeroko rozumianej filozofii religii. Koncentruje się na problematyce doświadczenia religijnego w ujęciu Jamesa. Główna jej teza brzmi następująco: to nie pragmatyzm i nie pragmatyczna koncepcja prawdy jest tym, co w dziele Jamesa najważniejsze. Na każdym etapie – czy to analizując ludzką świadomość w The Principles of Psychology (1890), czy badając doświadczenie religijne i mistyczne w The Varieties of Religious Experience (1902), czy też konstruując kategorię czystego doświadczenia w ramach swego radykalnego empiryzmu – budowania własnej filozofii James badał rozmaite aspekty natury ludzkiej. Zainteresowanie doświadczeniem religijnym, a nie doktrynami religii wypływa bezpośrednio z jego empiryzmu. Doświadczenie religijne jest dla Jamesa nie tylko wyrazem kontaktu człowieka z transcendencją, jest też sposobem ekspresji natury ludzkiej. Dzięki temu badając różnorodność doświadczeń religijnych mamy możliwość bliższego zbadania ludzkiej natury. Według Jamesa rdzeniem doświadczenia religijnego, jest doświadczenie mistyczne. W doświadczeniu mistycznym ujawniają się najgłębsze pokłady natury ludzkiej. Znaczy to, że obraz świata, jaki dają nam mistycy, jest obrazem niejako „przefiltrowanym” przez owe najgłębsze pokłady natury człowieka i w swych strukturach je wyrażającym. Stanowi odpowiedź mistyków doświadczenia, a jednocześnie wyraz tego, jak pojmują sacrum, oraz tego, jak widzą rolę człowieka w relacji do niego.
Za najważniejsze i centralne dla poglądów Jamesa dzieło należy uznać The Varieties of Religious Experience. W nim bowiem z jednej strony doszło w pełni do głosu jego zainteresowanie psychologią, pogłębione od czasu The Principles of Psychology o koncepcję podświadomości i badania nad wyjątkowymi stanami świadomości. Z drugiej strony znajdujemy w nim zastosowanie pragmatycznej koncepcji prawdy, które posłużyło mu do oceny prawdziwości doświadczeń religijnych. Jak wykazuję w książce, jest to najwłaściwsze jego zastosowanie, które dzięki zastosowaniu kategorii skutecznego działania może posłużyć do kategoryzacji zjawisk religijnych. Przywołuję w swej książce współczesne badania nad mistyką, osadzając stanowisko Jamesa w ramach sporów pomiędzy podejściem konstruktywistycznym a koncepcjami universal core. Wskazuję także możliwości interpretacyjne, kryjące się w podejściu Jamesa, omawiając inspirujący wpływ, jaki wywarła jego filozofia czystego doświadczenia na buddyjskiego filozofa Nishidę Kitarō.
Książka zainteresuje wszystkich których pociąga filozofia W. Jamesa, jak również filozoficzne koncepcje doświadczenia religijnego i filozofia mistyki.
Zobacz także te ebooki