Dzieje parafii św. Brunona w Bartoszycach w XIX i XX w.
- ebook , historia , Niemcy, ekumenizm, Kościół katolicki, Prusy, Polacy, Mazury, parafia, luteranie, osadnicy, archidiecezja warmińska, Diecezja Warmińska, ks. Ryszard Szczerba, ks. Gracjan Rudnicki, ks. Adam Szabunia, grekokatolicy, ks. Adolf Setlak, św. Brunon, Bagrationowsk, neogotyk, ks. Jan Seneta, Bartoszyce, parafia św. Brunona, Bartoszyce, parafia św. Brunona,
5,0
- Autor:
Krzysztof Bielawny
- Wydawnictwo:
Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne
- ISBN:9788361864431
- Format:PDF
13,35 zł
Produkt niedostępny
Bartoszyce, to miasto nad rzeką Łyną na północnym-wschodzie Polski, prawa miejskie otrzymały w 1332 roku. Do reformacji w 1525 r. w Bartoszycach znajdowały się wyłącznie świątynie katolickie. Dokument z 1397 r. wspomina o kościele św. Jerzego, który znajdował się przy Bramie Lidzbarskiej. w 1377 r. został wybudowany kościół św. Ducha przy szpitalu. Świątynia niegdyś katolicka, a później ewangelicka, została rozebrana w 1775 r. Podobno znajdowała się tu jeszcze jedna świątynia pod wezwaniem św. Katarzyny, przy drodze do Sątoczna, lecz losy tego kościoła są nie znane.
od erygowania parafii rzymskokatolickiej w 1893 r. kościół św. Brunona był jedyna parafią, aż do 1973 r., a do 1945 r. była to świątynia katolicka.